Obračun zarada

 

Ovim uputstvom obuhvaćen je obračun zarada i način utvrđivanja bruto zarada. Bruto zarada obuhvata  neto zaradu, porez na dohodak fizičkih lica i doprinose na obavezno socijlno osiguranje iz zarade koju plaća osiguranik.

Iz glavnog menija odaberemo  ‘Zarade’. Nakon toga ćese pojaviti novi prozor, slika 1, gdje u lijevom dijelu imamo sledeće opcije: Šifarnici, Obračun zrada. Izvještaji.

Slika 1 Meni – obračun zarada

Na početku ćemo krenuti od Šifarnika. Odabirom ove opcije dobijamo sledeći prozor, slika 1.1

Slika 1.1 Šifarnik za obračun zarada

 

U ovaj šifarnik imamo doprinose, vrste plaćanja, minuli rad, dodatne parmetre, način plaćanja, parameter za OSI i td.

Odabirom opcije doprinosi dobijamo novi prozor, slika 1.2

Slika 1.2 Doprinosi

 

Ovdje su definisni doprinosi na teret zaposlenog i na teret poslodavca. Ovo je unaprijed definisano, tako da u ovom dijelu nema nekog posebnog objašnjavanja.

Sledeća opcija je ‘Vrsta plaćanja’. Odabirom ove opcije dobijamo sledeći prozor, slika 1.3

Slika 1.3 Vrste plaćanja – tipovi promjene plata

 

Ovdje se definišu sve promjene vezane za IOPPD obrazac. Ovih promjena ima oko 90- Krenućemo od sifre 001 – redovan rad. Nju čemo podrobnije objasniti, a postupak za sve ostale se svodi na isti način.

Ovdje je potrebno kliknuti na  .Na ovo mjesto je u  sistemu definisano plaćanje doprinosa za period.

Slika 1.4 Plaćanje doprinosa za period

 

Na ovo mjesto se definiše datum važenja nekog plaćanja. To znači da ako se desi npr. neka promjena u doprinosima, a zarade nijesu obračunate za protekli period onda ovdje imamo procedure kojom se vrši obračun za raniji period po starijim doprinosima I novi obracun po novim stopama. Ove promjene se definišu zakonski I ovdje je moguće primijeniti neku kombinaciju koja će nam odgovarati.

Klikom na dugme ažuriraj dobijamo novi prozor na koji vidimo kako se određuje datum važenja neke promjene, slika 1.5.

Slika 1.5 Određivanje važenja promjene u nekom periodu

Sada je potrebno da definišemo i određene doprinose za svaku od promjena – vrste plaćanja koju koristimo. To radimo na sledeći način. Kliknemo na plaćanje doprinosa za period  dugme u desnom dijelu prozora, slika 1.4. Nakon toga dobijamo novi prozor slika 1.6.

Slika 1.6 Ovdje se popunjavaju stope za doprinose

Kao što se primijećuje na slici iznad ovdje se definišu svi doprinosi vezani za vrstu plaćanja 001 redovan rad. To su: porez da dohodak fizičkih lica, doprinosi za fond PIO na teret zaposlenog, doprinosi za zdravstveno osiguranje na teret zaposlenog, doprinosi na teret poslodavca, doprinosi za fond rada, doprinosi za PK, doprinosi za savez sindikata kao i doprinosi prireza na porez na zarade. Izborom opcije , desni dio prozora, slika 1.6 daje nam sledeći pregled, slika 1.7

Slika 1.7 Porez na dohodak fizičkih lica

 

Na slici iznad se vidi kako popunjavamo određene parameter za povlačenje podataka pri samom obračunu. Da bi se u obračunu prikazao porez na zarade neophodno je upisti u sledeća polja podatke: iz padajućeg menija odabrati naziv doprinosa, zatim odabrati na čiji teret ide doprinos. U ovo slučaju sa padajuće liste Ko plaća biramo prikazanu opciju, procenat osnove, oznaku u smislu da li je u pitanju procenat ili vrijednost, vrijednost procenta.

U donjem dijelu prozora imamo mogućnost da upišemo konta duguje i konta potržuje. Ona nam služe za knjiženje zarada, i o ovome ćemo detaljnije na narednim strnicama.

Sada ćemo pokazati još jedan primjer popunjavanja doprinosa na teret zaposlenog PIO koji iznosi 15 %. Potrebno je odabrati sledeći red iz tabele za vrste plaćanja, slika ispod.

Slika 1.8 Doprinosi za PIO na teret zaposlenog

Slika 1.9 Doprinosi za PIO na teret zaposlenog se ovako popunjaju

 

Nakon unosa potrebnih podataka potrebno je snimiti iste I to rdimo tako što kliknemo na ‘Ažuriraj’.

U prethodnim slučajevima smo birali vrstu plaćanja ‘Redovan rad’ šifra 001. Sd ćemo objasniti i vrstu plaćanja – promjenu zarada za Ugovore o djelu. Potrebno je iz menija o vrstama plaćanja odabrati šifru 47. Ugovori o djelu za lica koja su već zaposlena. Da bi lakše našli vrstu plaćanja koja nam treba možemo u polje ID upisti šifru plaćanja, slika 1.10.

Slika 1.10 Vrsta plaćanja 47 – ugovor o djelu

 

Postupak za unos odgovarajućih doprinosa I unos poreza je isti kao što je objašnjeno za redovan rad u prethodnim koracima. Mi ćemo ponoviti postupak i za odabranu vrstu plaćanja.

Prvo klikenmo na  Plaćanje doprinosa za period, pa nakon toga dobijamo novi prozor, slika 1.11.

Slika 1.11 Vrsta plaćanja 47 – plaćanje doprinosa za period

 

Kao što primijećjete na svakoj vrsti plaćanja je ispisano o kojoj se promjeni radi (Plaćanje doprinosa period- Ugovorena naknada (ugovor o djelu, autorski ugovori I dr.), za lica koja su prijavljena ….).

Sada idemo korak dalje I biramo  Ažuriraj, čime smo dobili mogućnost da upišemo datum važenja, kao i konta za obavezu i konta za trošak ugovora o djelu I to u neto iznosu. Da bi snimili kliknemo na Ažuriraj.

Slika 1.12 Vrsta plaćanja 47 – određivanje datuma važenja

U polja za unos konta možemo da upisujemo samo konta koja su prethodno otvorena u kontnom okviru. Da bi nakon obračuna program sm povukao u glavnu knjigu kont za knjiženje zrada potrebno je da su upisana u finansije – konto. Kada smo definisali datum važenja sada je potrebno da odaberemo  Plaćanje doprinosa gdje dobijamo mogućnost za unos stope za porez I prirez, slika 1.13

Slika 1.13 Vrsta plaćanja 47 – Upisivanje vrijednosti za porez i prirez

Na lici se vidi da za vrstu plaćanja 47 imamo porez na dohodak fizičkih lica i prirez na porez. Klikom na dugme Ažuriraj otvara se opcija za unos stope za porez ili slika 1. 15. Neophodno je upisati procenat osnove, zatim vrijednost, oznaku d je procenat kao i konta duguje i potržuje.

Slika 1.14 Upisivanje osnove i procenta za porez

 

Ovdje je obavezeno popuniti opštinu. Bitno je napomenuti da je kod računanja prireza bitno da se definiše opština kod organizacionih jedinica i da se organizaciona jedinica dodijeli u zaposlene. Znači ovdje imamo upisivanje opštine u vrstama plaćanja, zatim je potrebno dodijeliti opštinu u organizacionu jedinicu koja se dodijeljuje zaposlenom. To je veza koja je potrebna da se ispoštuje kako bi se prirez pravilno obračunao.

Iz podmenija ćemo objasniti I parameter za OSI.

Slika 1.16 Definisanje doprinosa zbog nezpošljavanja lica sa invaliditetom

 

Ovdje je definisana vrijednost za plaćanje doprinosa zbog nezapoššljavanja lica sa invaliditetom.

Na dugme Ažuriraj se unose podaci, slika 1.17

Slika 1.17 Unosimo donju i gornju granicu i procenat doprinosa

 

NAPOMENA: Svi doprinosi i uobičajene vrste plaćanja su unaprijed definisani, kao i parametri za OSI. Potrebno ih je samo iskontrolisti u smislu pravilnog unosa procenta. Vrste plaćanja za bolovanja do 60 dana,preko 60 dana, trudničko – porodiljsko bolovanje, prekovremeni rad, zaposlena lica korisnici starnosne penzije, dopunski radi, jubilarne nagrade, ugovori o djelu, Prihod od imovine I imovinskih prava I td. su definisani unaprijed. Vrste plaćanja koje se javljaju prvi put u obračunu je moguće parametrizovati na prethodno objašnjen način (redovan rad I ugovori o djelu su opisani u uputstvu).

Prije nego što pređemo na rad u obračuno potrebno je da damo osvrt na Kadrove – zaposlene.

Iz glavnog menija biramo Kadrovi. U lijevom dijelu prozora će se pojaviti opcije, slika 2.

Slika 2 Kadrovi

Podmeni sadži Šifarnike, Evidencije, Zaposlene. Mi ćemo se osvrnuti na Zaposlene, jer je ova opcija udirektnoj sprezi sa zaradama.

Slika 2.1 Zaposleni – pregled/unos/izmjene

Klikom na Ažuriraj dobijamo opciju, slika 2.3

Slika 2.2 Opšti podaci o zaposlenom

Slika 2.3 Radni staž

 

Naslici 2.3 je prikazano da u tab radni staž u zaposleni, upisujemo Prethodni staž, Prethodni staž u preduzeću (ako je radni radio I ranije, pa je prekidao), Datum zaposlenja.

U tab Ugovor potrebno je kliknuti na Nova stavka i upisati sledeće podatke, slika 2.5

Slika 2.4 Ugovor – za zaposlene

Slika 2.5 Potrebno je popuniti podatke kao na slici

 

Iz padajućeg menija biramo Tip rješenja koji su prethodno unijeti u šifarnik za zaposlene, unesemo broj rješenja, datum rješenja, Datum početka – obavezan unos ovog podatka, Datum kraja  - ako zaposleni ne radi vise, orgnizacione jedinice – bitno unijeti zbog prireza (objašnjena veza u prethodnom dijelu uputstva), Osnovnu vrstu plaćanja, Status – odabrati Aktivan, Koeficijent, Mjesečni fond sati. U polje zarada se upiše ciljna – ugovorena zarda, a iz polja do se bira način računanja ciljne zarade u bruto ili neto iznosu. Obavezno se upiše startni dio zarde (iznosi 63 eura) i na kraju snimimo podatke klikom na Ažuriraj.

 

Sa ovom funkcionalnošću su stvoreni uslovi za obračun zarade.

 

Obračun

Iz glavnog menija zarada biramo ‘Obračun zarada’

Slika 3 Ovdje radimo obračuna zarada

Pregled odrađen zarada se nalazi ovdje, slika 3. Novi obračun radimo klikom na Novi unos. Dobijamo novu masku, slika 3.1

 Slika 3.1  Ovdje radimo obračun zarada

U zaglavlju je potrebno upisati period obracuna – mjesec u kome vršimo obračun, zatim datum isplate – poželjno da bude isti kao i datum do. Odaberemo aktivnost iz padajućeg menija, upišemo osnovicu za OSI (za 2020. godinu je 773 eura). Kada smo ipusali potrebne podatke kliknemo na Snimi i program će da upiše sve aktivne radnike. Radnici koji imaju aktivan status će se naći u obračunu. Novi prozor izgleda kao na slici 3.2.

Slika 3.2  Radnici se automatski upisuju

Zaposleni koji imaju aktivan status i datum početka stariji od datuma obračuna će se naći u obračun. Radnici mogu i pojedinačno da se upisuju u obračun. To je uglavnom dobro ako želimo da istestiramo neki novi vid plaćanja za zaradu. Pojedinačno se unose radnici tako što u gornjem desnom dijelu prozora u polje ‘Zaposleni’ dodate zaposlenog, slika 3.3

Slika 3.3  Dodavanje pojedinačnog zaposlenog

Pošto smo unijeli zaposlenog potrebno je da kliknemo na dugme ‘Obračunaj’ i dobićemo obračun za jednog radnika sa pripadajućim porezima i doprinosima, slika 3.4.

Slika 3.4  Dodavanje pojedinačnog zaposlenog

 

Na ovom pregledu imamo jedan red za zaposlenog. Na slici 3.2 je upisano više redova, odnosno svi zaposleni sa aktivnim statusom. Da bi process obračuna dovely do kraja potrebno je da kliknemo na dugme Obračunaj.

Ovdje imamo i dugme  ažuriraj. Klikom na njega dobijamo sledeći prozor, slika 3.5

Slika 3.5  Podaci o zaradi zaposlenog

U koloni Vrsta plaćanja kod zaposlenog u našem primjeru je redovan rad što govori I šifra 1. Na početku vidimo i datum od i datum do kad se radi obračun, neto za isplatu i td. Ako želimo da vidimo i druge podatke kao što je recimo prirez i ostali pripadajući podaci onda ćemo pomjeriti skrol udesno i vidjećemo ostale doprinose.

U donjem dijelu prozora imamo Bruto ukupno, Bruto 1, Doprinose na teret zaposlenog I poslofavca.

Promjena šifre plaćanja iz IOPPD obrasca se odvija na sledeći način: kliknemo na Ažuriraj, alika 3.5 i otvoriće se novi prozor, slika 3.6

Slika 3.6  Promjena vrste plaćanja

Iz padajućeg menija Vrsta plaćanja biramo šifru po kojoj želimo da radimo obračun, a u Način računanja

Slika 3.6 Birano novu vrstu plaćanja

Slika 3.7 Način računanja se mijenja u zavisnosti od vrste plaćanja

Slika 3.8 Upisati vrijednost za neto ili bruto

Nakon upisa svih potrebnih podataka kliknuti na Ažuriraj kako bi sačuvali podatke.

Slika 3.9 Upisana nova vrsta plaćanja

 

Ovdje mijenjamo Vrstu plaćanja. Ako želimo da promijenimo vrstu plaćanja ili ako radnik u toku mjeseca ima dvije vrste plaćacanja (redovan rad i bolovanje) onda je potrebno da se u toku toga mjeseca izračuna koliko je sati proveo za svaku vrstu plaćanja.

To radimo tako što kliknemo na ‘Ažuriraj’, slika 3.9 I otvoriće se nova maska. slika 3.9.1

Slika 3.9.1 Ovdje se mijenja satnica shodno broju dana provedenom na poslu u toku mjeseca

U našem primjeru  u vrsti plaćanja  stoji sifra 1 – zarada za redovan rad. U polje Način računanja biramo osnovu računanja (u smislu da li se računa plata na osnovu neta, ili na osnovu satnice I koeficijenta), slika 3.9.2

Slika 3.9.2 Ovdje se mijenja satnica shodno broju dana provedenom na poslu u toku mjeseca

Na slici iznad sa padajuće liste biramokako se računa redovan rad. Kada smo to odredili – Računanje zarade za redovan rad na osnovu koeficijenta i satnice potrebno je da promijenimo broj sati ostvareno. Upišemo u polje Broj sati ostvareno broj sati koji je radnik proveo radeći kao redovan rad (Na pr. 100). Kada smo upisali broj sati potrebno je da kliknemo na ažuriraj. Program nam izbaci sledeću poruku, slika 3.9.3

Slika 3.9.3 Program nas upućuje da treba da dodamo još jednu vrstu plaćanja

Odabirom opcije DA otvara se nova maska, slika 3.9.4

Slika 3.9.4 Biramo vrstu plaćanja da dopunimo fond sati

Ovdje biramo vrstu placanja i način računanja, kao I broj sati. Nakon toga kliknemo na snimi.

Slika 3.9.5 Upisane dvije vrste plaćanja

 

 

Izvještaji

 

Među standardnim izvještajima u obračunu zarada imamo i mnoštvo drugih koji nam pomažu u analizi neophodnih podataka o zaradama kao što su troškovi po PC. Izvještaji o ukupnim porezima i doprinosima itd.

Prvo ćemo pokazati štampu platne liste. Nju dobijamo tako što kliknemo na  slika 3.10

 

Slika 3.10 Štampa platne liste

Slika 3.11 Platna lista

Slika 3.12 Izvještaji za IOPPD, rekapitulacija itd.

 

Unutar obračuna sa padajuće liste možemo dobiti sledeće izvještaje: IOPPD obrazac, IOPPD obrazac prošireni, Rekapitulaciju po vrsti plaćanja, Zbirnu rekapitulčaciju, spisak plata. Većinu od ovi izvještaja ćemo pokazati na narednim stranicama.

Ove izvještaje možete da dobijete u PDF format i u   excel format

Slika 3.13 Dobijanje izvještaja u prikazanim formatima

Slika 3.14  IOPPD obrazac Opšti i Pojedinačni

Slika 3.15   Rekapitulacija po vrsti plaćanja

Slika 3.16   Zbirna rekapitulacija

Zbirna rekapitulacija može da se dobije za svaku vrstu placanja. Na slici 3.16 je rekapitulacija za redovan rad.

Određeni broj izvještaja možemo dobiti tako što odaberemo iz menija za obračun zarada Izvještaji, slika 3.17

Slika 3.17   Klikom na dugme Izvještaji dobijamo nove štampe

Odabirom opcije Izvještaji iz glavnog menija otvoriće se novi prozor, slika 3.18

Slika 3.18   Novi izvještaji

Ako sada odaberemo prvi izvještaj sa spiska ‘Zbirna rekapitulacija’ otvoriće se nova maska, slika 3.19

Slika 3.19   Zbirna rekapitulacija

Ovdje je potrebno upisati ID obračuna, odabrati Tip Ugovora.

Takođe, u program imamo izvještaje za PIO, kao i za statistiku RAD 1.

Slika 3.20 Rad 1 – statistika

Slika 3.21 M4 obrazac

M4 obrazac možemo dobiti u pdf formatu, a takođe, imamo i M4 obrazac txt. Preko ovog formata mogu da se šalju podaci u Fond PIO. Snimaju se na cd i tako snimljene podatke unose dirtektno u sistem.